Menu

tubidy

MP3 İndir

vBulletin Bilgi Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz!

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

KırmızıTürk
    Konu
    4085
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Eylül.2008

Konu:4085

Aldığı Beğeni: 3

Verdiği Beğeni: 0

İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı!

İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı!

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

19.05.1984 te Şişli İstanbul da doğdum..İstanbul’da ailemle yaşıyorum..2 kardeşiz bir abim var…Eğitim hayatımdan bahsedersek; İlk öğrenim ve lisenin ardından Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdim ..ve daha sonra da içimde biriken ve her geçen gün artan o bitmez tükenmez Spikerlik isteği sayesinde Can ve Arsen Gürzap yönetimindeki Dialog Anlatım İletişim Spikerlik ve sunuculuk kursunu pekiyi derece ile bitirdim..Boğa burcuyum..Hırslı ve iradeliymişim Gerçektende şimdiye kadar isteyip de alamadığım olmadı..Yeter ki isteyeyim..

Neden sunuculuk ?
    Açıkcası ben kendimi bildim bileli hep bir şeyler sunuyorum yani daha ilkokuldayken bile hatırlıyorum elime gazeteyi alır bi masaya oturur,o haberleri ben yazmısım gibi okurdum (güya seyirci var karşımda o gün bu gündür böyleyim yani..Bir de; fizik olarak beni kim görse spiker havası var sende derlerdi..yerleşti heralde kafamın bir yerlerine..Okuldaykende hep konuşmayı,anlatmayı ve kürsüyü seven bir çocuktum..

Mesleğe ilk adımı nasıl attınız?

Mesleğe ilk adımı Kişisel gelişim adı altındaki kurslara katılarak ve daha sonrasında çok inandığım ve güvendiğim Can ve Arsen Hocalarımın kursunda aldım soluğu..Çok değerli hocalarım oldu..Hepsi mesleğinde duayen…Onlarda bana inandılar ve desteklediler..Kursu pekiyi derecesinde bitirdiğim için kanalturkte staj hakkı verildi bana 15 gün..15 gün boyunca hiç izin kullanmadan gittim geldim kanala…O kadar çok istiyordum ki Tv’nin bir yerinde olmayı,o havayı solumayı..Bana para vermeselerde orada bir şeyler yapmanın derdindeydim..Nitekim öyle de oldu… Bugün tv ‘nin güzeller güzeli,dünya tatlısı,benim her şeyiyle kendini örnek aldığım Ceren Bektaş bana inandı, “Sende kendimi gördüm,meslege ilk basladıgımda bende boyle istekliydim “ dedi ve onunla çalışma fırsatını verdi bana.. Teorik olarak Dialog, Pratik olarak Ceren Bektaş mezunuyum yani Ve Çoook şanslıyım ki; alanının en iyileriyle geldim bugüne.. Hepsinin emeği büyük bende,ve bende bu inancı boşa çıkarmayacağım.. En önemlisi onları hiçbirzaman unutmayacağım…

İlk yayınınızı hatırlıyor musunuz, nasıldı?

İlk yayınımı tabiî ki hatırlıyorum Ama şükür ki ilk yayınımda,öyle büyük bir şey yaşamadım.. Kendimi çok rahat bıraktım…Zaten Tv’da başarılı olmanın en büyük sırrı,samimi ve doğal olmak..gerisi bilgi ve yeteneğinize kalıyor…

Örnek aldığınız spiker veya haberciler var mı ?
    Takip ettiğim isimler var tabiî ki hepsi de çok değerli isimler…Mehmet Ali Birand,Ceren Bektaş,Ekin Olcayto,Emre Buga,Cem Öğretir…Haberin hakkını veren insanlar bu saydıklarım..şuan hatırıma gelmeyen kişiler de var..Öyle ki,haberi bitse de gitsek diye değil, yaşayarak ve yaşatarak verenlerden dinlemek ve öğrenmek gerek..Benimde ulaşmak istediğim nokta bu zaten..

Unutamadığınız bir yayınınız veya yayına dair bir anınız var mı?

Ooo çook En çok güldüğüm ise; buradan tekrar özrünü dileyerek anlatmak istiyorum 2’den 4’e Hayat’ta gazete köşem vardı..Hergün günlük gazetelerdeki önemli haberleri kesip,o panoya yapıştırıyorduk ve ben izleyicimle paylasşıyordum..Ya o gün dalgındım biraz,ya da üzgündüm (sunucularda insan yani,hep pozitif görünmeye çalışşakta bazen olmuyor) Ve bir haberi o an sesli okurken görmüştüm..haberin başlığı şuydu “Emniyet güçleri artık yeni COPLARI kullanacak”:..Buraya kadar her şey normal değil mi? Ve altında 3-4 yerde COPLAR kelimesi geçiyordu…”yeni COPLAR gündemde” “Emniyet yeni copları kullanmayı öğreniyor” vs.. Bendeniz,başından ta ki en son “”Cop” kelimesine gelene kadar,,sıkı durun!!! Onu ÇORAPLAR olarak okudum!!!..Bir yandanda gözüm gazetedeki resimde,çorap arıyorum hayır sanki emniyet üyeleri hırsız gibi başına çorap mı takacak) en son “Cop” kelimesini görünce işte o an başımdan aşağı kaynar sular döküldü..” bir yandan haberi okumaya devam ettim ama bir yandan içimden kendime demedğim kalmamıştı.. ve sonra kameraya dönüp “ evet değerli izleyiciler tabiî ki ÇORAP değil, çorabın ne işi var emniyette,COP olacaktı o kusuruma bakmayınız” dedim ve gülmemek için kendimi zor tutarak yayına devam ettimmm

Sizce sunuculuk ve habercilik arasındaki farklar nelerdir ve kendinizi daha çok hangisi ile tanımlarsınız?
    Aslında “2’den 4’e Hayat “ programı teklifi gelmeden önce,kendimi hep haber spikeri olarak gördüm ve kabul ettirdim…Ancak programımı yapmaya ve sunmaya başladıkça,çeşitliliğin insanı ne kadar farklı ve olumlu yönde etkileyip,geliştirdiğini gördükçe sunuculuğun cazibesini de geri plana atamadım..Açıkcası,Haberin ciddiyetinden,güven verici tarafından vazgeçemediğim kadar,sunuculuğunda renkliliğinden,genel-kültür anlamındaki birikiminden,sohbet etme yönümü geliştirip,insan tanımakta sunduğu çeşitliğinden asla vazgeçemem…Yaptığım program formatında bu yüzden hem haber ve güncel haber yorumu yapıyorum,hem de her gün alanında uzman konuklarla hayatın her alanında sohbet edip,insanları bilgilendiriyorum..

Medya sektöründe hareketli bir yapıda..Siz genel olarak sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Medya hareketli olmak zorunda cunku devamlı yeni gelişmeler meydana geliyor ve ilk bilen siz oluyorsunuz..Haber ajansları saniyelerle yarışır hep…Doğru ve net bilgiyi almamızı sağlıyorlar..Haberin kaynağı çok önemlidir..Güvenilir olması önemlidir..

Medyada rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rekabet olmadan başarı olmuyor. Haksız ve ezici olmadan tatlı bir rekabet olmalı. Şimdilerde onlarca tv kanalı mevcut ve en trend meslek spikerlik. İstek ve arzu güzel şey ama gerçekten bu mesleği yapabileceğine inanan, yeteneğinin olduğuna inanan, merakı olan kişi olmalı; bu meslek budur. Dolayısı ile gazeteciliğe çok benzer. Bence her spiker, sunucu kendi tarzını oluşturmalı. Fikir almak açısından diğer isimleri izlemek ve örnek almak önemli ama rekabet için kendi tarzınız olmalı. Bu meslekte tarz gerçekten çok önemli. Kendi tarzınızı oluşturmuşsanız hemen fark ediliyorsunuz zaten.
    Maalesef şu an sadece eline verileni okuyan ve hatta onu bile okuyamayan kişiler mesleğin içindeler. Ben gerçek anlamda başarılı olan kişileri ayakta alkışlıyorum.

Yeni bir programda yapmaya başlıyorsunuz mevcut programınıza paralel bize bu programdan bahseder misiniz?

Her Salı 2 den 4 e Hayat’tan hemen sonra saat 16:15’te “”İş’te Sosyal Güvenlik” programını yapıyoruz Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ile birlikte... Bu alanda gerçekten çok büyük bir açık varmış. Asıl misyonumuz her kesime hizmet verebilmek.. Canlı yayınla çok keyifli geçen bir program. Bu konudaki açıktan dolayı sadece Sosyal Güvenlik adı altında daha uzun bir programa başladık sosyal güvenlik uzmanı Özgür kaya ile... Çok büyük bir ilgi var bu programa. Öyleki 1-2 saat içerisinde 750 telefon alarak rekora ulaştık. Sosyal alandaki açıkları ekrana getiriyoruz. Konu uzmanları, milletvekilleri ve belediye başkanları gibi o konuda kimin faydası dokunacaksa; dolu dolu ve canlı bir program oluyor.

Haber spikerliğini tekrar düşünür müsünüz?

Haberden kopamam zaten. Haber vermeyi çok seviyorum. Tabi tarafsız olmayı seviyorum. Kesinlikle insanlara yararlı olacak programları sunmaya devam edeceğim. Kendim hazırlayıp kendim sunarak bu tür çalışmaların içerisinde olacağım.
    Yabancı dil çok önemli. Tercüme olayı olabilir, yurt dışından bir olaya şahit olursunuz ve sizin yayınınıza denk gelebilir ve belki de o haberi veren ilk kişi olursunuz.

Sektörde bir şeyleri değiştirme şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Bu sektörde maalesef bazı gerçekler var.. Zor bir sektör,,ekranda varsanız,varsınız yoksanız yoksunuz...İnsanlar hep görmek istiyorlar,varlığınıza inanmak için..biraz nankör bir meslek..ekranda yoksanız,hiçbir iş yapmıyorsunuz,unutuluyorsunuz demek..Halbuki bu yanlış bir inanış..Birde,gerçekten yetenekli ve istekli insanlara deneyimsiz bile olsa,şans vermek gerek.. Desteklemek gerek.ben olsam boyle yapardım herhalde..

Muhabirden sunucu veya sunucudan muhabir olur mu tartışmaları için ne dersiniz ?

Valla herkesten her şey olur..Yeter ki gerçekten yeteneği olsun ve ne istediğini bilsin.. 10 parmakta 10 marifet olabilir ama bunlardan birinde çook iyisinizdir..Ve onu bulmak önemli..

Sunuculuk için kurs eğitimi şart mı ya da bu işi yapabilmek için iletişim mezunu olmak gerekli midir ?

Herkes iletişim mezunu olmayabilir..Mesela bu meslekte,iletişim mezunu dışında insanlar daha çoktur.. Olay bu değil.. Olay gerçekten yetenek ve istemek..O yüzden zaten bu kurslar var..Yeteneği ortaya çıkarılmayı bekleyen,üniversitede bu şansı kaçırmış,ama yaşı ne olura olsun gönlünü vermiş ve desteklenmeyi bekliyor… Ama bu işte,diksiyon çok çok önemli olduğu için ve Türkçe’yi kullanmada ,maalesef doğru bildiğimiz yanlışlarımızda çok olduğu için,artık kursa mı gidersiniz elinize bir Türkçeyi kullanma kılavuzumu alırsınız bilemem ama, Türkçe’yi doğru kullanmanız ve duruşunuzdan,giyiminize kadar örnek teşkil etmek zorundasınız..

Sunuculuk artık rol model işlerden biri haline geldi bunu nasıl değerlendirirsiniz ?

Maalesef..Bu yüzden artık, sanki sadece güzellikle boyla posla yapılıyor gibi geliyor kulağa..Sanki hiçbir birikime,kültüre,eğitime gerek yokmuş da işsizsen biraz da güzelsen,en göz alıcı meslek haline geliyor..” ohh ne güzel,hem ünlü ol,hemde yorulma git oraya iki konuş gel” ..ahh ahh bir bilseler o ekran arkasında neler oluyor. makyaj ve sacın hergün yapılmasının verdiği yorgunluk bir kenara, kıyafetinizin,modunuzun,programınızın,kısacası herseyin dört dörtlük olması gerektiği ve ,kanala çoğunun sandığı gibi yayından 1 saat önce değilde, 5 saat önce kanala gittiğinizi kimse bilmiyor hele bir de editörseniz,her şeyi tek tek ayrıntısına kadar yazıp çizdiğinizde cabası..Yani bütün bunlardan 1 gün dahi bıkacaksanız,bu meslekten hızla uzaklaşın..dedim ya öezenilecek değil, Aşık olunması gereken bir meslek bu….

Kendinizde bir şeyleri değiştirme imkanınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Kendini beğenmiş biri değilim ama yine kendim gibi olmak isterdim

Ekran önünde olabilmek için güzellik şart mıdır ?

Hayır..Ama hep bakımlı olmak ve giyim kuşamınıza özen göstermeniz şart..Aslında aranan diğer şartlar daha önemli..Kültür,yetenek,tarz ve disiplin..E birde sevgi tabii

Çalışma günlerinde 1 gününüz nasıl geçiyor ?

9:00’da kanalda oluyorum..Dünden gelişen haberleri ve ayrıca günlük olarak gazetelerdeki haberleri seciyoruz asistanımla..daha sonra haber akışımı oluşturuyorum ve yazıyorum..Sacım ve makyajımı yapıyorum..ve o gunku uzman konuğum kimse,o gun işleyeceğim konu hakkında bir doküman çıkarıyorum ve konularımı sıraya diziyorum.. o konuyla ilgili geniş bir araştırma yapıyorum..Ve oluşturdugum gazete arsivinden işime yarayanları alıyorum program sırasında konugumla üzerinde konusuyoruz..saat 14:00 te yayınım baslıyor 16:00 ya kadar…ve yayın bittikten sonra yarının araştırmalarını tanıtımlarını yapıyorum saat 18:30 da paydos ve sonra doğru spora

Medya sektöründe çalışan biri olarak medya ile aranız nasıl? Televizyon, internet, gazete, dergi gibi iletişim araçlarından ne şekilde faydalanıyorsunuz? Sosyal medya ile aranız nasıl?

Açıkcası eve geldiğimde hiç tv izlemiyorum..Genelde kitap,dergi ve gazete okuyorum günlük olarak.. ve dvd izlemeyi çok seviyorum..Bazen çok önemli bir program olursa onu izliyorum ama iş sonrası mutlaka okumaya çok fazla vakit ayırıyorum..Sosyal medyayı işim gereği,sıkça kullanıyorum..Gerek programlarımın duyuruları için,gerek takipçilerimle mesajlaşmak için..Artık telefonlar sağolsun bu konuda çok yardımcı,o yüzden pc başında vakit geçirmiyorum..

Boş zamanlarınız nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Boş zamanlarımda dediğim gibi genelde kitap ve dergi türü şeyler okuyorum..Aslında her şeyi okuyorum..Haberci ve televizyoncunun okumama lüksü yoktur.. Herşeyden haberiniz olması gerek.. onun dısında müzik dinlemeyi ve söylemeyi seviyorum..Hatta sesimi ve müzik bilgimi daha da ilerletmeyi istiyorum...Kitap yazma hayalim var bunu en kısa surede gercekleştıreceğim…spor yapıyorum haftada 3 gün…Arkadaşlarımla ve sevdiğim insanlarla,değişik mekanlarda vakit geçirmekten keyif alıyorum…

Hayatımın Kitabı/Filmi diyebileceğiniz bir kitap/film var mı?

The pianist..unutamadığım bir filmdi…

Haber dışı bir program düşünür
    müsünüz? Farklı bir program tasarımınız söz konusu mu ?

Mesela ben edebiyatçıyım; isterdim ki sadece yazarları ve kitapları anlatan bir program olsun. Şimdi kitaplardan uyarlanan diziler çok popüler. Dolayısı ile insanlar kitabı okumadan dizileri izliyorlar. Dizilerde popüler kültürle birleştiği için günümüzü anlatıyor. Yani; bir tarih dizisi bile bugünden alıntılar yaparak yayınlanıyor. Ben kitap alıp okumalarını tavsiye ediyorum.

Uzak gelecek ile ilgili düşünceleriniz neler?

ulusal bir kanalın ana haber spikeri olmak ya da kendi hazırlayıp sunduğum,yine şuanki programımın formatının daha genişletilmiş halinde bir program yapmayı istiyorum.. İçimdeki yeteneğin ileri boyutlara taşınmasını ve örnek bir isim olmak istiyorum.

KırmızıTürk?

Ünlü ve önemli isimlerin bizzat yer aldığı bir internet sitesi. Bana da yer ayırdınız bunun için KırmızıTürk’e çok teşekkür ediyorum. Böyle bir şeyi karşılıksız yapmanız çok güzel. 6 yıllık başarılı bir geçmişi olan KırmızıTürk’ü arkamızda görmek çok güzel. Daha nice 6 yıllar diliyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bu mesleği düşünenler; çok engebeli bir yol medya ve arkanızda kimse yoksa ekran önünde olmak,kendinizi ispat etmek..Herşeyden önce Bu mesleğe aşık olmalısınız ki;önünüze çıkan her engeli aşabilesiniz.. ve pes etmemelisiniz..Ve ne kadar yıl geçerse geçsin ben oldum dememelisiniz…Hep öğrenmeye aç ve öğretmeye hevesli olmak gerek…Samimiyetiniz doğal olmalı..ekranda farklı olmamalısınız..Yeteneğiniz de varsa gerisi gelir zaten..İnanın yeter.. Bugüne gelmemde,önümde değil,arkamda duran herkese başta aileme çook teşekkür ederim.. İnancınızı boşa çıkarmayacağım ve değişmeyeceğim ;)

Röportaj : KırmızıTürk

Röportaj Galeri

İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı! İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı! İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı!
    İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı! İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı! İsteyip de Alamadığım Olmadı! Esra Yıldız KırmızıTürk Özel Röportajı!

test test :

altındağ
    Konu
    0
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Kasım.2010

Konu:0

Aldığı Beğeni: 0

başarılı bir isimmiş.
    hulyad
    Konu
    0
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Kasım.2012

guzel inş basarırsın
    ardacanarda
    Konu
    0
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Aralık.2010

Yolu açık olsun onun ve herkesin
Konuyu Görüntüleyenler
    Ziyaret Eden Üyelerin isimleri Yönetici Tarafından Kapatıldı !