Menu

tubidy

MP3 İndir

vBulletin Bilgi Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz!

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

• 1182 Görüntülenme
  • 0 Cevaplar
    KırmızıTürk
    Konu
    4085
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Eylül.2008

Konu:4085

Aldığı Beğeni: 3

Verdiği Beğeni: 0

Üç maymun Filiz Yenier'in Yazısı

Üç maymun Filiz Yenier'in Yazısı

Bazılarımız hayvanseverdir, doğal olarak insan da sever, ağaç, çiçek, börtü böcek de sever. Kısacası yaratılanı sever. Sevginin tadını bilir.

Bazılarımız hayvan sevmez, doğal olarak insan sevmez, yaratılanı sevmez, kısacası sevginin tadını bilmez.
    Onlara sorsanız sevgi görecelidir, onlar insan severmiş, hayvan gereksizmiş, tek savunma mekanizmaları, “Bunca aç insan varken, hayvanı neden düşüneyim, öncelik insandır” diyerek vicdanlarını rahatlatırlar. Sevgiyle tanışmamışlar oysa ki, birçoğu bir tek aç insan dahi doyurmazlar, bencildirler oysa ki, paylaşmayı bilmezler, sadece konuşurlar, çünkü sevgiyi tanımamışlar.

Konuşsunlar, buna bir şey diyen yok zaten. Sesimizi yükselten başka şeyler. Bu insanların çoğu Allah, din, Peygamber diyerek fetva verirler, onlara sorsanız cennetlikler de zaten.
    Hadi canım siz de!
    Türkiye’nin yüzde altmışı kendini inandırmış, içleri rahat. Allah için ne yaptın? Cevap aynıdır bir çoğunda, din bana ne emretmişse onları (namaz, oruç, zekat) e Hacca da gittim, daha ne olsun. Değil mi ama? Cennetin kapısından girdiniz bile.
    Din, size sadece bunları yaparsanız mı cenneti garantilemiş? Öyleyse geri kalanlar cehennemlik. Bırakın Allah aşkına işinize geldiği gibi davranmayı bırakın.
    Soruyorum o cennetliklere;
    * Kaç tane aç insan doyurdunuz?
    * Kaç çocuğun başını okşayıp, sevindirdiniz?
    * Kaç hayvanı doyurdunuz, kaçına yardım ettiniz? Arabayla çarptıktan sonra kaçınız onların yaşaması için uğraştı? Kaçınız o hayvanları tekmeleyip, taş atmak yerine başını okşadı?
    * Kaçınız evinizdeki karıncaları, örümcekleri öldürmek yerine bir çözüm aradı? Küçük bir hatırlatma hani onları Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ölümden kurtarmıştı ya hani bir mağaranın önünde, hatırladınız değil mi?
    * Doğadaki ağaçları lüzumsuz kesmek yerine kaçınız ağaç dikti?

* Kaçınız sırf zevk olsun diye yapılan avlanmayı bıraktı, sözde zevkinden vazgeçti?
    * Kaçınız yaratılana saygı duydu?
    Sayın cennetlikler bunlar da dinde mevcut, kaçınız yaptı? Biliyorum ki bu yazımı okuyanların birçoğunun yüzlerinde aynı öfke mevcut. Biliyorum ki, birçoğunuz yazıyı okuduktan sonra hadi canım saçmalık deyip vicdanlarını rahatlatmak için yaptıklarını düşünecek.
    Hayır, göz göre göre üç maymunu oynamak bir tek bize özgü bir şey, bu beni şaşırtmıyor.
    Görmedim (aç hayvanı, aç insanı, aç çocuğu, giyecek üstü olmayan insanı, sokakta titreyen yeni doğmuş yavru hayvanları, işkenceye uğrayan insanları, hayvanları, …) görmedim.
    Duymadım (tecavüze uğrayan insanları, hayvanları, açlıktan, susuzluktan bağıran hayvanları, arabanın altına aldığın ayağı kırılan o masum hayvanı, …) duymadım.
    Bilmiyorum (hayvan, insan, doğa sevgisini, evimde pişirdiğim bir tas çorbayı komşumla paylaşmayı, bir kaba koyup sokak başındaki hayvanı doyurmayı, bencilliğimi bırakmayı, etrafıma bakmayı, yaratılanı sevmeyi, saygı duymayı, taşlaşmış kalbimi yumuşatmayı, farklı bir pencereden bakmayı, haklıya haklı demeyi, yarın ölüp gittiğinde o kibirli bedenini toprağın nasıl eriteceğini, aslında kendimi kandırdığımın farkına vardığımı …) bilmiyorum.

Evet görmüyoruz, duymuyoruz, bilmiyoruz; biz üç maymunu oynamayı tercih ediyoruz.
    Sürç-i lisan ettiysem affola, bir şeyleri hatırlatıp değiştirebilirsem de ne mutlu bana.

Filiz Yenier / Malatya Yenigün

http://www.malatyayenigun.com/uc-may...ale,10721.html

test test :

Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
    Ziyaret Eden Üyelerin isimleri Yönetici Tarafından Kapatıldı !