Menu

vBulletin Bilgi Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz!

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

KırmızıTürk
    Konu
    4088
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Eylül.2008

Konu:4088

Aldığı Beğeni: 21

Verdiği Beğeni: 0

[Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...]

Renkler Hayatımın Bir Parçası! Burcu Arıcı Tüzün KırmızıTürk Özel Röportajı

Ekranların en özgün isimlerinden birisi olan Burcu Arıcı Tüzün’le çalışmalarını , projelerini ve gelecek planlarını konuştuk :

Bize kendinizden bahseder misiniz ?

15 Haziran 1967’de Ankara’da doğdum. Sanatçı bir ailenin kızıyım, annem bugün olduğum halime gelmemde bana çok şekil verdi çünkü hem kendisi resim öğretmeni hem de öğretmenim oldu benim, ben TED’de okudum ilk ve orta liseyi Ankara’da. Ve aynı zamanda resimin içinde büyüdüm ben doğduğumdan beri. Resim yapmaya yönelirken annem bana hiçbir zaman “kızım oturda resim yap” demedi ben kendim annemi izledim. Bugün her ne isem anneme borçluyum yani ben tam bir anne kopyacısıyım. Kızım Petek’i yetiştirirken de aynı durum geçerli, meslek hayatımda da annemin etkisi çok büyük.
    Çocukken çok fazla sayıda resim yarışmasına katıldım. O yıllarda Tercüman, Hürriyet vardı. Bu iki gazetede “harika çocuk Burcu” manşetiyle çok çıkmışlığım vardır çünkü 3 dünya birinciliğim, 15 Türkiye birinciliğim var. O yaşta kazanılan ödüller mesleğimi seçmeme yardımcı oldu. Tabi ailemde çok destek oldu. Bana göre sanat eğitimi kişilik eğitimidir, bu eğitimin giderek artması gerekmektedir.
    Yıllar sonra Bilkent Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü birincilikle kazandım ve hatta birincilikle mezun oldum. Hocam Adnan Tuğrani çok önemli bir insandır resim alanında, Türkiye’nin ilk soyut resim uygulayıcılarındandır. Onun öğrencisi olmak büyük şanstır. Bilkent benim için müthiş bir eğitim süreciydi. Ordan mezun olduktan sonra, Adana’ya gelin gittim. Adana’da kültür şoku yaşadım yani yaşadığım ve alıştığım insanların dışında bir yerdi. Orada Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İşi Öğretmenliğinde akademisyen oldum ve o gün bugündür akademisyenim aralıksız olarak. Oradan Mersin Üniversitesi’ne geçtim ve orada master yaptım. Sonra boşandıktan sonra tekrar Ankara’ya döndüm. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde hem doktora yaptım hem de araştırma görevlisi oldum. Hacettepe’de çok önemli isimler hocam oldu, sanatla ilgili ufkumu açan isimler oldu. Doktoram bittikten sonra Başkent Üniversitesinden Mehmet Haberal hocam illa başkente gel diye beni davet etti ve bende bu üniversiteye geçtim. Eylül 2004’te işe girdim Ve Ekim 2004’DE KANAL B kuruldu ve orada program sunmaya başladım. Orada Banu Ciner beni keşfetti. Ve tam 8 yıldır kanal B de aralıksız olarak program sunuyorum.

[Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...]

Televizyon programcılığıyla yaptıklarınızın birleşmesini nasıl değerlendiriyor sunuz?

Çok başarılı bir şey ortaya çıkıyor. Bizim kanalın program bölümü daha küçük, eğer benim akademik kariyerim olmasaydı program yapamazdım açıkçası. Belgesel ve sanat ağırlıklı programlar var. Bunlar kültürel birikim, insan deneyimi isteyen programlardır. Ben insanları çok seviyorum, içim insan sevgisi ile dolu.

Sizce TV programcılığı ve sunuculuğu için ayrı bir eğitim gerekir mi?

Ben kesinlikle her alanda eğitim olması gerektiğine inanan bir insanım. Sanatta olduğu gibi yeteneğin de olması gerektiğine inanıyorum özellikle hitabet yeteneği. Ben bu konuda bir eğitim almadım. Birçok insana hitap ediyorsunuz örnek olmalısınız.

Yayınlarla ilgili aklınızda kalan bir anınız var mı anlatabileceğiniz?

Sunarken ben sandalyeden düşmüştüm, onu hiç unutamıyorum, bildiğiniz o kadar dalmışım ki konuşmaya bir anda kendimi yerde buldum, herkes yerlere yapıştı gülmekten. Gerçekten enteresan bir anıydı.
    Bir kerede çok şiddetli gribim, programdan önce hapşırık krizi başladı. Çocuk programı yapıyordum o zaman, çocuklara dedim bakın anne sözü dinlemezseniz, kalın giyinmezseniz böyle olursunuz dedim.

Bugünlerde giderek popülerleşen sosyal medyanın yayıncılığa etkisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Facebook u çok seviyorum çünkü orada arkadaşlarım var ve paylaşmayı seviyorum. Fakat kızıma söylediğim bir şey var, onun saçma sapan şeylerle zaman kaybetmesini istemiyorum, sonuçta ben unumu elemiş, eleğimi asmış bir insanım ama gençliğimi kitap okuyarak geçirdim. İnternet keyif için olmalı. İnternette en büyük tehlike oyun oynayan çocuklardır. İnternet amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Bana göre internetin belirli saatleri olmalı. İnsanın internette yaşadıkları ile gerçek hayatta yaşadıkları birbirini besler.

Öğrencilerinizden yayınlarınızla ilgili ne tür tepkiler alıyordunuz?

Çok komik tepkiler alıyorum, sene başı olur, okul başıdır. Böyle bir suratıma bakarlar, “siz o’sunuz” derler. “Biz sizi izliyorduk” derler. Bu tepkiler çok hoşuma gider.

Daha farklı programlar yapmak ister miydiniz?

Sunuculuk..Aslında bir programı sunmak bana göre umarım haddimi aşmam haber sunmaktan daha zor. Haber sunarken önünüzde prompter var program sunarken böyle bir durum olmuyor.

Evinizden bahsedersek..

Evimde tamamen beni yansıtıyor..Renkler benim hayatımın bir parçası..ve hemen her köşede..bana ait anneme ait..ve kızıma ait çalışmalar var..Tüm aile sanatla iç içeyiz..

Yakın gelecekte planlarınız nelerdir?

Öncelikle, kızımın üniversiteyi kazanması çünkü hayatımdaki en büyük önceliğim o. O her zaman bana destek oldu ve hep yanımdaydı.

Eklemek istediğin son olarak bir şeyler var mı?

2. evliliğimi yaptım. Harika bir eş buldum kendime Ali Sinan Tüzün. Kendisini İngiltere’den ithal ettim.(gülüyor) İşini gücünü bırakıp geldi Ankara’ya yerleşti. Resimle ve sanatla uzaktan yakından hiç alakası yoktur. Ondan bahsetmek istiyorum..

Röportaj ve fotoğraflar : KırmızıTürk.

Röportaj Galeri

[Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...] [Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...] [Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...]
    [Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...] [Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...] [Linkleri görebilmek için foruma kayıt olmak zorundasınız Üye Olmak için TIKLAYIN ...]

Konuyu Görüntüleyenler
    Ziyaret Eden Üyelerin isimleri Yönetici Tarafından Kapatıldı !