Menu

vBulletin Bilgi Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz!

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

• 26556 Görüntülenme
  • 0 Cevaplar
    KırmızıTürk
    Konu
    4087
    Üye Avatarı

K.Tarihi:Eylül.2008

Konu:4087

Aldığı Beğeni: 5

Verdiği Beğeni: 0

Murat Dada ile Medya Sohbeti Özel Röportaj

Bize Öncelikle Kendinizden Bahsedermisiniz?

Giresunluyum. Bursa keleş doğumluyum. Yirmi senedir bu sektörün içindeyim ve dokuz senedir İstanbul ‘da yaşıyorum. Sunuculuk spikerliğin yanında oyunculukla da uğraşıyorum.İş yoğunluğu sebebiyle bölümlük işlere gidiyorum.Sektörde çok arkadaşım var ve iş konusunda bir çok kişiye yardımım oldu.Hızlı yaşayan biri değilim evcimen bir adamım gece hayatım pek yok.Ben iyi biriyim.

Neden Medya?

Esasında ben satış yönetimi ve pazarlama bölümünü bitirdim ve Türkcell’ de satış temsilcisi olarak çalışıyordum ama büyük ekonomik krizde işten ayrılmak zorunda kaldım. Belli zaman sonra Rize- İstanbul hattındaki otobüslerde hostluk yapmaya başladım. Bilirsiniz, hostlar, hostsler anons yaparlar. Bende kendime has bir vurgu, tonlama ve ezgi ile anonsları yapmaya başladım. Bir gün yolculardan biri yanıma geldi ve” bugünden itibaren istifa et ve benim radyomda işe başla” dedi. Medya sektörüne adım atmam böyle oldu.

Örnek aldığınız spiker ve sunucular var mı?

Hayır yok. Beğendiğim var ama örnek aldığım yok.

Unutmadığınız bir yayınınız veya yayına ait bir anınız var mı?

Birçok yayın var bunlardan en ilginci yönetmenin bana şaka olsun diye pasta atmasıydı. Doğum günü şakasıydı bu. Neyse ki ulusal bir kanalda değildik ve çok küçük bir kitleye rezil olmuştum.

Haber tarzında bir program yapmak istermiydiniz?

Bir sene boyunca haber tarzında program yaptım. Sabah gazetesi, yeni şafak, takvim gazetesi ve akşam gazetesinin birçok köşe yazarı ile program yaptım.

Medya sektörü hareketli bir yapıda siz genel olarak sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok hareketli, sirkülasyon çok. Bu aslında bir yönde iyi bir yönde de kötü. Yeni isimler ve yeni simaların çok iyi yerlere gelebilmesi için iyi ama fazla tutunamıyorsunuz çok fazla alternatif var bu da kötü.

Mesleğinizde bir rekabet baskısı hissediyor musunuz? Eğer hissediyorsanız bu mesleğinize nasıl yansıyor?

Rekabet baskısı değil de şöyle belirteyim, kendinizi sürekli güncellemelisiniz eğer güncellemezseniz yaşamınız artık klişeleşmiş olur. Kendinizi her anlamda yenilemeniz gerekiyor.Bu artık şart oldu.

Spikerlik sunuculuk için kurs eğitimi şart mı ya da bu işi yapabilmek için iletişim mezunu olmak gereklimidir?

İletişim mezunu olmak gerekli değildir. Ben spikerim ve iletişim okumadım. Kurs almakta şart değil ama eğitim almalısınız.

Atv deki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Atv A haber ikisi de aynı kuruma bağlı Turkuaz medya. Ben A haberde görev alıyorum ve A haberde gece perfore okuyorum.İnşallah spiker kadrosunda boşluk bekliyorum. Dua edin bana

Son dönemde oyunculukla ilgili çalışmalarınız söz konusu bundan bize bahseder misiniz?

Aslında uzun süredir var hatta birçok dizide iyi karakterleri de canlandırdığım oldu fakat uzun soluklu olmadı, uzun süreli olmasını isterdim. Örnek vermek gerekirse Muhteşem yüzyılda Bosna valisi Malkoçoğlu Bali bey’i ilk canlandıran bendim sonrasında bir aksilik oldu ve Burak Özçivit ‘le devam edildi. Kimin hakkıydı? benim hakkımdı ama ben özeleştiri yaptığımda bir malkoçoğlu karakterini canlandıracak ben miydim Burak mıydı tabi ki Burak tı. Bunun yanında birçok dizide oynadım ve oyunculuğa kanalı aksatmayacak şekilde devam ediyorum.İyi bir oyuncuyum bu konuda mütevazı olmayacağım.

Kendiniz de bir şeyleri değiştirme imkânınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Üşengeçliğimi ve tembelliğimi.

Çalışma günlerinizde bir gününüz nasıl geçiyor?

Kanal’a gidiyorum. Arkadaşlarla buluşup sohbet ediyorum. Sabah kuşağının haberlerini ve gün içerisine yansıyan önemli başlıkların, özellikle bizim “ manşet haber” diye adlandırdığımız haberlerin seslendirmelerini yapıyorum. Bunun yanında hava durumu seslendirmelerini de yapıyorum. Sonrasında eve geliyorum. Gece 00. 00 sabah 9.00 çalıştığım için televizyonu çok takip edemiyorum. İnternetten alıyorum haberleri.

Boş zamanlarınızı nasıl derlendiriyorsunuz?

Genelde dinlenerek değerlendiriyorum. Arkadaşlarımla görüşüyorum setim varsa sete gidiyorum, çekimim oluyor bazen.Yani uykuya hasretim çoğunlukla.

Hayatımın kitabı /filmi diyebileceğimiz bir kitap film var mı?

Film olarak Zeki Ertem in çekmiş olduğu filmler; Mavi boncuk, Neşeli günler, Bizim aile. O filmler hayatımda bıkmayarak izleyeceğim filmler. Fazla kitap okuyan biri değilim, benim en büyük eksikliğim ne zaman bir kitap okumaya başlasam beş sayfa sonra uyuyorum.

Kırmızı Türk hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Spiker ve sunucuların bir nevi sunumunu yapıyorsunuz, şuan teksiniz. Kırmızı Türk’ü takip ediyorum.

Gelecek planlarınız nelerdir? Bulunduğunuz konumdan memnun musunuz?

Gelecekle ilgili hayalim İstanbul‘a ilk geldiğimde Beşiktaş’tan Barbaros bulvarına çıkarken sol tarafta ATV sabah grubunun binası bulunuyordu ve ana haber bülteni alt kısımdaydı. Seyran tepe’de tempo tv de çalışıyordum o zamanlar. Şu an perfore okuyorum ancak bir gün Atv Ana haberi sunmak en büyük arzum . Ne dersiniz yaklaştım mı?

Röportaj : Elif Çobanoğlu

Konuyu Görüntüleyenler
    Ziyaret Eden Üyelerin isimleri Yönetici Tarafından Kapatıldı !